Nie od dziś wiadomo, że muzyka potrafi wpływać na emocje nie tylko ludzi dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Jej wykorzystanie jest powszechnie uznawane przez wielu specjalistów, a liczne badania naukowe potwierdzają, że ma ona bardzo pozytywny wpływ na człowieka. W tym artykule opowiemy nieco więcej o tym jak działa ona na dzieci i młodzież w kontekście rozwoju społecznego, emocjonalnego i intelektualnego. Sprawdzimy również, dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia muzyczne.

 

Muzyka a rozwój emocjonalno-społeczny dzieci i młodzieży

 

Muzyka to jeden z czynników, które mają ogromny wpływ na emocje u dzieci i młodzieży. Bardzo często pomaga im wyrazić własne odczucia i zrozumieć otaczający świat. Mówi się, że klasyczna muzyka może uspokajać, a ta bardziej energiczna np. rockowa pobudzać do działania. Przykładem tego może być fakt, że kobietom spodziewającym się dziecka zaleca się słuchanie utworów Mozarta, bo muzyka klasyczna nie tylko uspokaja ale także stymuluje rozwój płodu, szczególnie mózgu, co w przyszłości ma się przełożyć na inteligencję dziecka. Co więcej muzyka buduje silne więzi społeczne. Doskonałym przykładem może być fakt, że matki śpiewają niemowlakom kołysanki przed zaśnięciem, co ma na celu zarówno budowanie więzi jak i uspokojenie malucha. Innym przykładem wpływu muzyki na więzi społeczne jest poczucie przynależności wielu młodych ludzi do grup rówieśniczych na podstawie m.in. zainteresowań muzycznych. Muzyka łączy poprzez wyzwalanie i współodczuwanie emocji u innych ludzi. Podczas zajęć muzycznych bardzo często możemy zauważyć jak dzieci nawet bardzo zamknięte w sobie, pod wpływem ćwiczeń na zajęciach z muzyki, na nowo odkrywają siebie i poznają, czym są emocje i pasja. Co ciekawe, są prowadzone badania w kierunku jak muzyka może pomóc wyrównać emocje i napięcia u dzieci cierpiących na ADHD – wyciszyć te z nadpobudliwością oraz pobudzić te mniej zaangażowane w naukę i interakcję z otoczeniem. 

 

Muzyka a rozwój intelektualny 

 

Dzieci bardzo chłoną otaczającą je rzeczywistość, a muzyka sprawia, że jeszcze łatwiej jest im się uczyć. Idealnym przykładem może być nauka języków obcych – poprzez intensywny rozwój mowy dzięki muzyce. Szczególnie język angielski jest dużo łatwiejszy do zapamiętania, gdy słuchamy piosenek. Rozwijanie umiejętności muzycznych działa jednak działa dużo głębiej niż samo słuchanie ulubionych utworów – wpływa pozytywnie na rozwój półkul mózgowych, dzięki czemu wspomaga naukę innych przedmiotów. Tak więc, jeśli odnosisz wrażenie, że Twoje dziecko ma trudności z nauką lub chcesz, by uczyło się lepiej np. przedmiotów ścisłych lub języków obcych  – pomyśl o zapisaniu go na zajęcia muzyczne.

Zapisz dziecko na zajęcia muzyczne z instrumentami lub lekcje śpiewu

 

Jak widać na powyższych przykładach, rozwój muzyczny dziecka ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój osobisty, budowanie relacji z innymi, a także może pomóc osiągnąć dużo lepsze rezultaty w nauce. Jeżeli jeszcze zastanawiasz się nad tym czy warto zapisać Twoje dziecko na zajęcia muzyczne, skontaktuj się z nami i sprawdź jak zajęcia nauki gry na instrumentach oraz śpiewu podobają się Tobie i Twojemu dziecku.

Masz więcej pytań lub chcesz zapisać się na zajęcia muzyczne?

Zajęcia muzyczne w Redzie, Kosakowie, Gdyni oraz ONLINE.
Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zadzwoń lub napisz do nas na info@muzycznystarter.pl .