Czar przedświątecznych przygotowań trwa, a w ramach nich m.in. wre poszukiwanie pomysłów na prezent dla naszych bliskich. Możliwe, że Twoje dziecko przejawia zainteresowanie muzyką, lub Ty sam zdajesz sobie sprawę z korzyści z rozwoju muzycznego swojego dziecka (o korzyściach pisaliśmy tutaj). Jeśli tak, sprawdź koniecznie jaki instrument wybrać dla dziecka na prezent, aby sprawić mu radość i …aby podarunek nie skończył w przysłowiowym lamusie.
Dlaczego wybrać instrument dla dziecka?
Dla dziecka każda nowość w życiu stanowi wyzwanie, które odpowiednio nadzorowane przez dorosłych pomoże mu nie tylko rozwijać swoje muzyczne umiejętności, ale przede wszystkim pozytywnie wpłynie na rozwój emocjonalny i społeczny np. doda odwagi poprzez budowę wiary w swoje umiejętności, czy uwolni pozytywne działanie hormonu szczęścia poprzez praktykowanie swoich pasji.
Jaki instrument dla początkujących?
Każdy, kto rozpoczął swoją muzyczną przygodę musiał kiedyś wybrać swój pierwszy instrument w życiu. Czasami jest tak, że twoje dziecko już gra na jakimś instrumencie i chciałoby rozwijać się bardziej wszechstronnie – dobierając kolejny, podobny lub zupełnie inny instrument i jest gotowe rozpocząć naukę od początku. Równie możliwe, że jeszcze nigdy nie miało okazji grać na jakichkolwiek instrumentach. Za każdym razem warto dobrze przemyśleć wybór, tak aby nauka gry na instrumencie była dla niego przyjemnością i okazją do podejmowania nowych wyzwań.
Na to jaki instrument wybrać, by służył dziecku, a gra na nim przynosiła mu radość składa się kilka różnych czynników. Aby nie zrazić go do muzyki, nie kupuj mu instrumentu z którym by się męczył – postaraj się wybrać taki, aby jak najlepiej pasował do twojego milusińskiego. Postaraj się również nie podejmować decyzji tylko na podstawie twoich niespełnionych marzeń i ambicji – jeśli np. marzyłeś grać na perkusji, a twoje dziecko woli grać na trąbce – przemyśl wybór, w razie wątpliwości przedyskutuj temat z samym zainteresowanym oraz nauczycielem od muzyki. Również możesz poprosić nas o pomoc – nasz doradca ds. zajęć w Muzycznym Starterze chętnie pomoże Ci w wyborze odpowiedniego instrumentu.
Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze instrumentu?
- muzyczne zainteresowanie dziecka, czy ma swój ulubiony instrument lub przejawia zainteresowanie konkretnymi instrumentami
- wiek dziecka
- temperament i charakter dziecka
Równie ważnym jest wzięcie pod rozwagę wieku dziecka, zarówno pod kątem oczekiwanych rezultatów jak i jego możliwości poznawczych – zupełnie inne będzie miał przedszkolak, a inne nastolatek. Dzieci poniżej 6. roku życia doskonale mogą odnaleźć się podczas gry na instrumentach klawiszowych (keyboardzie lub pianinie), które nie wymagają tyle siły przy naciskaniu klawiszy jak na gitarze. Czasem może okazać się wiek 4 lub 5 lat to jeszcze zbyt wcześnie na rozpoczęcie gitarowej przygody. Dobrze wtedy rozważyć opcję zajęć przygotowujących do gry na instrumencie – tutaj przydadzą się w domu wszelkiego rodzaju instrumenty perkusyjne jak grzechotki, marakasy, tamburyn oraz dzwonki diatoniczne (tzw. “cymbałki”) lub instrument klawiszowy. Młody wiek nie wyklucza jednak próby gry na dostosowanych do wieku małych gitarach np. w rozmiarze ¼ lub ukulele – które to znajduje coraz większe grono fanów na całym świecie bez względu na wiek 🙂 Najważniejsze na początku są chęci i odpowiednie wprowadzenie w dany instrument. Czasem nawet mimo młodego wieku (4-5 lat) dziecko wykazuje na tyle koncentracji i motywacji do grania, że jest w stanie opanować perkusję, pianino, keyboard, czy nawet gitarę.
Jeżeli chodzi o charakter i temperament dziecka – warto zwrócić uwagę czy jest ono energiczne czy raczej spokojne? Czy swoim zachowaniem przejawia tendencję do grania przysłowiowych “pierwszych skrzypiec” – wtedy warto rozważyć naukę gry na instrumentach o wyrazistym brzmieniu, z częstymi partiami solowymi, które pozwolą mu być w centrum uwagi. Jeżeli dziecko nie jest z natury zbyt śmiałe, lepiej odnajdzie się w grze na delikatniej brzmiących instrumentach.Doskonałym przykładem takiego instrumentu może być gitara klasyczna, ukulele lub pianino.
Jaki instrument dla leworęcznych?
Nie od dziś wiadomo, że leworęczne dzieci uchodzą za osoby z natury kreatywne i uzdolnione artystycznie. Nie dziwi więc, że i one wykazują zainteresowania muzyczne.
I tutaj niespodzianka dla osób, które są leworęczne – okazuje się, że mogą one spokojnie grać na większości instrumentów, ponieważ istnieje możliwość przygotowania “odwróconej” wersji właśnie specjalnie dla takich osób. Jeśli więc i Ty poszukujesz instrumentu dla leworęcznych, możesz spokojnie pomyśleć o skrzypcach, gitarze czy instrumentach dętych. Początkowo trudniejsza może być dla takich osób nauka gry na instrumentach klawiszowych. Powodem jest fakt, że prawa ręka powinna grać główną linię melodyczną, i dominować nad basami, które odgrywa się lewą ręką. Jednak i tu przy odpowiednich ćwiczeniach dobranych indywidualnie do ucznia, a także jego odpowiedniej motywacji i chęci, można uzyskać bardzo dobre rezultaty.
Jakie zalety ma gitara?
Gitara to dość przyjazny w opanowaniu podstawowych akordów instrument, chociaż na początku najwięcej trudności sprawia prawidłowe dociskanie strun. Łatwo złapać złe nawyki techniczne, więc warto na początku zwracać uwagę na drobne szczegóły dotyczące ustawienia ręki i palców. Zagranie pierwszych dźwięków i akordów jest możliwe nawet przy pierwszym kontakcie z instrumentem co motywuje do dalszej nauki i rozwijania bardziej wyszukanych technik. Gitar są różne rozmiary: dla osób do 7. roku życia dobrze wybrać rozmiar ¼ . Między 7 a 11 r.ż. najlepiej sprawdzi się gitara ½ lub nieco większa ¾. Pełen rozmiar 4/4 jest odpowiedni dla dzieci powyżej 12 r.ż. i dorosłych. Niewątpliwym atutem gitary jest jej waga i wymiary – można ją nosić ze sobą, a jeśli myślisz o akustyku lub klasyku, również w grę wchodzą plener i wycieczki szkolne.
Dlaczego warto wybrać naukę gry na klawiszach?
. Instrumenty klawiszowe poza samym muzycznym znaczeniem wpływają bardzo mocno na synchronizację półkul mózgowych, co pozwala lepiej się koncentrować, sprawniej przyswajać wiedzę i poprawiać pamięć. Dźwięk jest zdecydowanie łatwiej wydobyć niż w gitarze – tutaj nie potrzebujemy tak dużo siły w palcach, a nad ich sprawnością można na spokojnie pracować. O ile nie zawsze mamy możliwość na zorganizowanie fortepianu lub pianina akustycznego, bardzo atrakcyjnym instrumentem są pianina elektroniczne lub keyboard. Dodatkową zaletą keyboardu jest różnorodność barw i wkomponowane akompaniamenty, co daje niesamowitą frajdę podczas gry i praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Jeżeli nadal nie jesteś pewien jaki instrument wybrać dla swojego dziecka, umów się z nami na konsultacje z doradcą ds. zajęć lub na lekcję próbną w Redzie, Gdyni lub Kosakowie, aby przekonać się co podoba się najbardziej.
Rozpocznij Muzyczną Przygodę!
Zapraszamy na udział w zajęciach w Muzycznym Starterze – można dołączyć do nas przez cały rok. W naszej ofercie posiadamy również vouchery na zajęcia muzyczne w Redzie, Gdyni i Kosakowie
Najnowsze komentarze